FILM IS BEAUTIFUL

The International Cinematographers’ Film Festival "MANAKI BROTHERS", is the first and oldest international film festival dedicated to the creativity of cinematographers across the world. It started in 1979 at the initiative of one of the main founders - MFPA / Macedonian Film Professionals Association, and was co-organized with the host-city of Bitola and the Cinematheque of Macedonia, established in honor and inspired by the abundant photographic/cinematographic opus of the MANAKI brothers: Yanaki (1878-1954) and Milton (1880-1964). Thus, naturally, the cornerstones of the future festival were laid in Bitola, where the Manaki brothers had their photo-studio and cinema theater. Initially conceived as Manaki`s Gatherings, and later on also as a festival of film camera of the former Yugoslav cinematographers, the festival grew with great potential so that after the Declaration of Independence of the Republic of Macedonia on 8 September 1991 it was transformed into an International Festival of world cinemas represented with feature films competing for the three festival awards: the Golden, Silver and Bronze Camera 300.


Шофр, Ленчевски и Николиќ – лауреати на Наградата за животно дело „Златна камера 300“

ИФФК „Браќа Манаки“ и официјалниот партнер Вип оператор денеска ги објавија имињата на тројцата лауреати на Наградата за животно дело─Златна камера 300. Имено, првпат во долгата историја на Фестивалот, кој годинава се одржува 36-ти пат, дури три светски имиња ќе се закитат со најголемата награда на нашиот Фестивал. Во клубот на великаните на Фестивалот ќе влезат кинематограферите: Јаромир Шофр, Ришард Ленчевски и Божидар-Бота Николиќ. Лауреатите на денешната средба ги соопшти директорот на Фестивалот, Димитар Николов, кој воедно и образложи зошто токму тројца добитници на врвната награда има годинава. ─Размислувавме да наградиме кинематографер што дал особен придонес во развојот на филмската уметност, а да доаѓа од Централна или Источна Европа. Застанавме на три големи кинематограферски имиња кои дале огромен придонес во развојот на филмската естетика, секој, се разбира, на свој начин и со свој специфичен визуелен јазик. Сите ни беа толку големи и важни, што не можевме да се решиме само за еден. Мислам дека сите тие заслужиле да го понесат највисокото признание на нашиот Фестивал, а она што посебно не израдува е фактот дека сите со воодушевување ја прифатија идејата да бидат годинешни носители на Наградата Златна Камера 300 за животно дело – рече Николов. Краток осврт кон кинематограферските величини даде уметничкиот директор на Фестивалот, Благоја Куновски-Доре.

─Шофр е од редовите на со традиција богатата чешка кинематографија. Во Клубот на великаните на Фестивалот Браќа Манаки им се придружува на претходните лауреати: генерацискиот другар Јиржи Менцел (добитник на Специјалната златна камера 300, во 2000 година) и кинематограферот Мирослав Ондричек (Златна камера 300 за животно дело; тандемскиот партнер на Милош Форман). Инаку, Шофр со нашиот Фестивал има претходни значајни врски: во 2000 година беше претседател на Интернационалното жири, a во 2007 година ја доби Златната камера 300 за филмот „Му служев на англискиот крал“. Ришард Ленчевски е еден од големата плејада полски кинематографери-лауреати на нашиот Фестивал. Тој е меѓу најнаградуваните во аналите на Фестивалот „Браќа Манаки“ , со учества во главниот натпреварувачки дел, со досега освоени три награди : „Златна камера 300“ во 2001 година за „Последното прибежиште“, „Бронзена камера 300“ за филмот „Моето љубовно лето“ во 2005 година и „Сребрена камера 300“ во 2014-та за со Оскар закитениот „Ида“. Сите три филма се во режија на Павел Павликовски. По сето тоа, тој неодоливо се наметна и сега станува лауреат на Златната камера 300 за животно дело; нов припадник во клубот на великаните, покрај ветераните: Јежи Вујчик и Витолд Собочински. Николиќ – рече Куновски и додаде дека Николиќ не е избран за лауреат само заради тоа што доаѓа од соседна земја, ами затоа што заслужува да биде во клубот на великаните. Куновски истакна дека Ленчевски (како претседател) и Николиќ ( како член) ќе бидат дел од меѓународното жири, заедно со: Ерџан Кесал ( сценарист и актер од Турција), Хајет Бенкара (продуцентка и организатор на светски фестивали), и нашиот режисер и сценарист Митко Панов. Неговиот филм „Со кренати раце“, добитник на „Мала златна палма“ во Кан, е меѓу десетте најдобри кратки филмови во историјата на филмот, истакна Доре. На новинарското прашање дали во иднина ќе биде практика фестивалот да има тројца лауреати, Николов објасни дека тоа нема да биде правило. Присутните на прес-конференцијата ги поздрави и претседателот на Друштвото на филмските работници на Македонија, Роберт Насков. ─Оваа година имаме многу нови работи: нов директор, нови програми, нови места за проекција, ново времетраење на фестивалот. Новите работи носат нова енергија, нова атмосфера. Да направиме сите заедно деновите за време на фестивалот да бидат нови и празнични. Од името на ДФРМ, посакувам убаво ново издание на фестивалот – истакна Насков. На денешната средба беа претставени креативните решенија и официјалните плакати за 36.издание на фестивалот, кои се дело на маркетинг-агенцијата „Меккен Скопје“. Беа промовирани двата официјални плакати, од кои едниот се однесува на Вип детската програма. Според Николов, многу е важно вниманието што фестивалот го посветува на детската публика, која на страна на сите лаптопи, телефони и други уреди, ќе може да ја види разликата во тоа како е да се гледа филм на големо платно. Мотото на детската програма ќе биде „Големо платно, голема разлика“. Николов истакна дека сите македонски филмови кои треба да излезат со премиери годинава биле поканети да учествуваат на фестивалот и дека за нив има место во програмата.

Директорот ги претстави и статуетките за наградите во двете нови програми – „Нов европски филм“ и „СЕЕ Камера“. Најдобриот режисер и кинематографер во „Нов европски филм“ ќе ја добијат наградата „Бона Деа“, изработена според оригиналната скулптура пронајдена на Хераклеја. -За жал, оригиналот се наоѓа во Лондон, а на ваков начин и симболично ќе провоцираме и заради состојбите со нашето културно наследство. Статуетката „Златен Манаки“ е инспирирана од новото лого на фестивалот, што го изработи маркетинг-агенцијата „Њу момент“. Статуетките ни се спонзорство од „РЖ Институт“ од Скопје – рече Николов. Николов најави и дел од дополнителната програма на Фестивалот, која годинава ќе биде особено богата. Дел од членовите на жирито ќе одржат мастер-класи: меѓу нив ќе биде и Николиќ, кој ќе се осврне на тоа како да се раскаже приказната во слики; Бенкара пак ќе опфати еден друг аспект од филмската индустрија , односно како филмовите полесно да го најдат своето место на филмскиот пазар. Мастер-клас ќе одржи и нашиот најпрославен режисер Милчо Манчевски, кој ќе зборува за уметноста и вештината за режирање на кадарот. Манчевски ќе одржи уште еден мастер-клас само на македонски јазик, со двајца млади актери, наменет за актери и филмски професионалци. Во рамките на Фестивалот ќе биде промовирана и неговата неодамна издадена монографија, чија авторка е Марина Костова.

Три работилници се планирани во десетте дена на Фестивалот. Ќе се зборува за „Истражувањето како предизвик и приказна сама за себе“, а ќе ја водат Дебора ван Дам и Мартине ван Поетерен. Белгискиот музички консултант Вим Корин, пак, ќе ја зачне темата─ „Како да се користи музика во филмови“. Лауреатот Јаромир Шофр и кинематограферот Марек Јиха ќе зборуваат за дигитализацијата и реставрацијата под контрола на директорите на фотографијата. Интересна тема ќе биде и „Како да се сними успешен нискобуџетен филм“, што ќе ја води Мигел Љансо, шпански режисер, кому токму тоа му успеа со филмот „Трошки“, што ќе биде на програмата „Нов европски филм“. Николов истакна дека особено е важна соработката со сите државни универзитети од ЈИЕ регионот, од каде во Битола ќе дојдат околу 60 студенти, кои ќе учествуваат на многу работилници и ќе бидат дел од сите активности. Од ОФФ програмата ќе имаме изложба на фотографии на браќата Манаки, што ја подготви Роберт Јанкулоски. Ќе ја промовираме книгата „Само сонот е јаве“ на Илинденка Петрушева. Фестивалот во соработка со една од најреномираните светски институции и филмски фондови за подршка на нови таленти „Торино филм лаб„ ќе организира четиридневна регионална работилница за развој на четири сценарија. Студентската програма годинава ќе биде под закрила на новиот спонзор „Еуролинк осигурување“ и Американската амбасада во земјава.

Покрај официјалниот партнер на Фестивалот, Вип оператор, нови пријатели ни се и „БиМилк“, како генерален спонзор и главен спонзор на ОФФ програмата, „Пелистерка“,„Прилепска пивара“ кои годинава се вклучија многу поактивно во поддршка на Фестивалот. Годинава ќе промовираме и два нови тематски пристапи кон филмот. Едната е „Земја во фокус“, а тоа ќе биде Мексико, а другата е─во соработка со реномираниот агент за продажба од Франција „Вајд“─програма на провокативни светски дела на млади автори од целиот свет наречена “Ај он филмс“ . ─Воспоставивме соработка и со Унгарската филмска лабораторија, која се согласи најдобриот филм во програмата „Нов европски филм“ да го награди со 10.000 евра за пост-продукција– рече Николов. Во ОФФ програмата ќе имаме многу концерти и забави, меѓу кои и на групата „Љубојна“ и нивниот гостин Џамбо Агушев, „Фолтин“, оперската пејачка Симона Петровска во соработка со Игор Новоградска─ќе изведат познати арии и композиции што оставиле печат на филмското платно. Ќе има и многу други настани, од кои би ги издвоиле : “Филмови бабам филмови“ и “Астални проекции“, со млади урбани поети. Николов упати особена благодарност до сите битолски кафулиња и ресторани кои го ставија своето работење во функција на Фестивалот. Нагласи дека без поддршката од општината Битола и од Агенцијата за филм и Министерството за култура, не би можеле да замислиме фестивал каков што сакаме да понудиме.

Call for press accreditation

Dear journalists,  
We kindly invite you to send us your data concerning the press accreditation procedure for the Festival’s 36st edition. 
Please, send us:  
-First and last name
-Country
-Newsroom/ media outlet
-Position
-Photograph.  
Contact us on press@manaki.mk, 
Deadline for the processing of accreditations: September 1

CALL FOR APPLICATIONS for the "Manaki Script Lab 2015"


36th International Cinematographers’ Film Festival Manaki Brothers and Macedonian Film Agency announce script program Manaki Script Lab 2015 produced in collaboration with TorinoFilmLab in the period of 22nd till 25th of September 2015.


 Manaki Script Lab 2015 is a four–day intensive workshop for scenario development with Nadja Dumouchel, internationally experienced script doctor and expert from TorinoFilmLab. This workshop is a result of the collaboration between International Cinematographers’ Film Festival Manaki Brothers, Macedonian Film Agency and the International laboratory and film fund TorinoFilmLab.
The program provides four days of intensive script developing workshop with a renowned script doctor from Europe.   
The successful candidates will work according to a precise agenda which includes individual and collective working meetings with the script doctor during the ICFF Manaki Brothers from 22 of September till 25 of September 2015.   

The official language of the Manaki Script Lab is English.  
The festival will cover the accommodation and food costs for the four selected scriptwriters and the best scenario will receive award in the amount of 1000 Euros. The award will be given on the closing ceremony of the Festival.        
Eligibility:
 - Applicants must be from one of the European countries
- To have production company attached to the project  
Requirements: Please send the following documents in English:
 - Script
- Synopsis
- Author’s statement
- Biography of scriptwriter
- Producer biography
- Company profile
Please send all the documents by e-mail in pdf format on office@manaki.mk  
Deadline: 20 of August 2015  (closed)
The announcement of the selected projects will be on 1st of September on the Manaki Festival official web site http://manaki.mk/  
Contact person: Ivana Vaseva ivana.vaseva@manaki.mk  

Bozidar "Bota" Nikolic - the first winner of the SEE Camera Award

The doyen of the Yugoslav cinema, cinematographer Bozhidar Bota Nikolić, is the  first laureate of the Lifetime Achievement Award from the new festival program - SEE Camera, informed the Festival Director, Dimitar Nikolov.

The author of the legendary films "The Marathon Family" (1982), "Balkan Spy (1984), "Who’s Singin' Over There" (1980), "The Professional" (2003), "Spirits of Sarajevo" (2007) is going to be our guest this year. Students and young professionals alike will have the chance to listen to his master-class during the festival.
He was born in Nikšić, 1942, Montenegro. He has also worked as a director. He  shot "Balkan Spy" together with Dušan Kovačević, which earned them both an award at the Montreal World Film Festival.

The "Manaki Brothers" Festival attracts Cannes' attention with the "Lens Thru Time" project

Cannes, 17 May, 2015 - the International Cinematographers Film Festival "Manaki Brothers", Bitola has widely attracted the attention of the international professional film audiences at the ongoing Film Festival in Cannes. The "Lens thru time" Project, which we prepared together with the Film Agency and the Cinematheque of Macedonia, found its place at this world festival. The postcards with the works of the Manaki brothers, the DVDs with Manaki's films released by the Macedonian Cinematheque, fliers with informative materials about the history of the first Balkan cinematographers, as well as the festival can be noticed at all more prominent info desks - the places where film professionals get their information from. What the film professionals found to be most interesting are the postcards we prepared for this occasion, the selection of photos for which was aided by photographer Robert Jankuloski. The promotional materials also included a brochure for promotion of Bitola and the "Bitola Filmland" project.
The incentive behind this project is the 110 anniversary of the Manaki's brothers creative opus.

Within the pavilion of the countries from Southeast Europe today (17 May), a party was held attended by several hundred guests, festival representatives, producers, directors, distributors. We offered our festival friends, as well as our prospective collaborators, a nice surprise. Our friends from the "Tikvesh" Winery provided an authentic gift - the finest red wine "Barovo", ranked with the highest ratings by world-renowned wine critics from the caliber of Robert Parker, with a wine label designed especially for this occasion. The film professionals assessed the realization of the "Lens thru time" Project very highly.

Shahla Nahid, a film critic from France, who was a guest at the Manaki Brothers Festival two years ago, pointed out that the presence at big festivals is mandatory, in order for the world to get to know about us. This is the right way. Once you start doing this, just keep on moving forward. The fact that your pavilion is crowded and that the interest to participate at the festival, and on the market in general, increases from year to year, shows us that it is the right way for the film industry. This is the proof. It really meant a lot to me when I was given the invitation to attend your party in person, immediately after the press-screening. I have never been approached like that before, and it's the real thing. I have been at your festival and I love it dearly, and this is the way you need to present it to the world so that the world gets to know you better - Nahid pointed out.

A great friend of our festival is also the film critic Phillip Bergson. He emphasized that Macedonia has got what to be proud of and praised the promotional materials.
- I am a friend of the "Manaki" Festival. It is very important to have finely conceived events, not ones prepared in a slap-dash manner. I noticed that this year many new people showed up at the party who had not been here before. Some of them had heard about your festival, while others didn't even know about Macedonia, but can get to know about it at events like these. Especially when they are offered to leave with such inspirational promotional materials and fine wine. It is important that you relate the festival to an enticing story so that more people would desire to visit beautiful Bitola - Bergson said.

The Festival Director, Dimitar Nikolov, was also satisfied with the presentation and project turnout. I have gotten to know a lot of people as a distributor and now when I present myself in a different light they react very positively to it. They are willing to cooperate, they like the ideas we have and they want to join in. I find it to be a good sign, since with the pace we started working on this festival in April and with the realization of ideas, although it's my first, it will largely fulfill the expectations. It is too early to talk about September. The people responded well to the materials. For example, the spouse of the Albanian producer and director Bujar Alimani took lots of our materials in her bag and told me that she will show everyone in Greece and Albania what a good promotion we had prepared. The party also went really well. I've been coming regularly to Cannes in the past six to seven years and I really cannot remember such crowds at a party - Nikolov believes.
The party was attended by directors of European film funds, as well as an important representative of the Ministry of Cultural Heritage and Tourism of Italy.
The Festival in Cannes will close on the 24 May.

test
festival
countdown
Scroll to Top